Седем държави членки на Европейския съюзпредупредиха Брюксел да не бърза с големи промени на пазара на електроенергия в Блока. Вместо товаДания, Германия, Нидерландия, Естония, Финландия, Люксембург и Латвия призоваха за ограничени корекции на системата.
Европейската комисия в момента преработва правилата на пазара на електроенергия в ЕС с цел смекчаване на потребителските сметки от скоковете на цените заради спрения руски газ. На 24 януари Комисията започна обществени консултации относно това как точно да се случи реформата.
Седемте държави, водени от Дания, заявиха в писмо, че съществуващият пазарен дизайн в Европа е насърчил години на по-ниски цени на електроенергията, помогнал е за разширяване на възобновяемата енергия и е гарантирал, че се произвежда достатъчно енергия, за да се отговори на търсенето и да се избегне недостиг.
Страните казват, че има известно място за подобрение, особено в светлината на рязко покачващите се разходи за електроенергия миналата година. Но всички промени трябва да гарантират, че пазарът все още функционира и стимулира масивни инвестиции във възобновяема енергия.
Всяка реформа, надхвърляща целенасочените корекции на съществуващата рамка, трябва да бъде подкрепена от задълбочена оценка на въздействието и не трябва да се приема в режим на криза", се казва в писмото до Комисията, с което разполага Reuters.
Други страни, включително Испания и Франция, се стремят към по-задълбочени реформи. Испания предложи преминаване към по-дългосрочни договори с фиксирана цена за електроцентрали, за да се опита да ограничи скоковете на цените.
Енергийната индустриална група Eurelectric също предупреди да не се правят задължителни договорите за разлика, което според нея може да подкопае конкуренцията на пазара на енергия и да възпре инвеститорите.
В писмото си седемте държави подкрепиха идея, която вече беше обсъдена от Комисията, за да се улесни потребителите при избора между договори за електроенергия с колебания и фиксирани цени.
Но те отхвърлиха друго предложение на Комисията за удължаване на временната мярка на ЕС, която ограничава неочакваните приходи от негазови генератори.
Това може да компрометира доверието на инвеститорите в необходимите инвестиции", казват страните в писмото, цитирайки оценки на ЕС, че стотици милиарди евро инвестиции във възобновяема енергия са необходими годишно, за да се помогне на страните да се откажат от руските изкопаеми горива.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини