Google се съгласи да унищожи милиарди записи, за да уреди съдебно дело, в което се твърди, че тайно е проследявала използването на интернет от хора, които са смятали, че сърфират в "инкогнито" режима на браузъра Chrome.
Потребители обвиниха подразделението на Alphabet, че чрез анализите, "бисквитките" и приложенията си неправомерно проследява хора, които са настроили браузъра Chrome в режим "инкогнито", а други браузъри в режим "частно" сърфиране.
Те твърдят, че това превръща Google в "безотговорна съкровищница на информация", като ѝ позволява да научава за техните приятели, любими храни, хобита, навици за пазаруване и "най-интимните и потенциално смущаващи неща", които те търсят онлайн.
Условията на споразумението бяха подадени в понеделник във федералния съд в Оукланд, Калифорния, и трябва да бъдат одобрени от окръжния съдия на САЩ Ивон Гонзалес Роджърс. Колективният иск започна през 2020 г. и обхваща милиони потребители на Google, които са използвали частно сърфиране от 1 юни 2016 г. насам.
Съгласно споразумението Google ще актуализира информацията за това какво събира при "частно" сърфиране процес, който вече е започнал. Освен това ще позволи на потребителите в режим "инкогнито" да блокират "бисквитките" на трети страни в продължение на пет години.
Резултатът е, че Google ще събира по-малко данни от сесиите за частно сърфиране на потребителите и че Google ще печели по-малко пари от тези данни", пишат адвокатите на ищците.
Въпреки че потребителите няма да получат обезщетение, те все още могат да подадат индивидуални искове за вреди.
Според съдебните документи Google подкрепя окончателното одобрение на споразумението, но не е съгласна с "правните и фактическите характеристики" на ищците.
Ограничени сме в това колко можем да рекламираме Incognito, защото то не е наистина частно", пише главният маркетинг директор на Google Лорейн Туихил до главния изпълнителен директор Сундар Пичай през 2019 г.
Дейвид Бойс, адвокат на ищците, в изявление нарече споразумението "историческа стъпка в изискването на честност и отчетност от доминиращите технологични компании".
Компанията е била изправена пред подобни искове и преди. През 2022 г. главният прокурор на Тексас съди фифанта, твърдейки, че "режимът "инкогнито" или "частно сърфиране" е функция на уеб браузъра, която внушава на потребителите, че Google няма да проследява историята на търсенията ви или активността ви по отношение на местоположението".
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини