Сделките с недвижими имоти в Европа са на най-ниското си ниво от десетилетие, но според много прогнози 2024-та ще бъде годината, в която тази тенденция ще се преобърне. За да се свият разходите по заемите и да се възстанови икономиката в много европейски държави, жизненоважно е Европейската централна банка и Банката на Англия да намалят основните си лихвени проценти, пише в анализ Euronews.
Инвеститорите внимателно следят времето и интензивността на евентуалния спад на лихвените проценти, тъй като европейският жилищен сектор до голяма степен разчита на заеми.
От какво зависи ръстът на жилищния пазар?
Икономическото възстановяване в еврозоната е изпълнено с несигурност поради строгата парична политика на много банки, геополитическото напрежение, екстремните метеорологични явления и забавянето на китайската икономика.
Въпреки това, според повечето очаквания, базисната инфлация ще продължи да се понижава.
Секторът на недвижимите имоти е близо до "връщане на здрава основа", според прогнозите на Deloitte. В своята глобална оценка за 2024 г. одиторската компания е провела проучване сред лидерите в сектора и е стигнала до заключението, че "следващите 12 18 месеца се очаква да бъдат важни, тъй като дружествата ще се преструктурират".
Важен приоритет е да се отговори на изискванията на нормативната уредба в областта на околната среда, социалната сфера и управлението (ESG), както и да се модернизират технологичните възможности, за да се подготвят за променящите се условия и изисквания на пазара, пише Euronews.
Икономиката на еврозоната е изправена пред риск от рецесия, а забавянето на инфлацията може да се обърне поради повишаването на цените на енергията и храните в условията на геополитическо напрежение. Това поражда значителна несигурност за водещите индустриални предприятия в Европа.
На този фон почти половината от анкетираните лидери в промишлеността посочват киберриска като най-голямото притеснение за финансовите резултати на техните компании, следван плътно от регионалната политическа нестабилност и регулаторните действия, свързани с климата. Нарастващите лихвени проценти и високата инфлация заемат 4-то и 5-то място в подреждането на рисковете.
Къде в Европа ще има растеж?
Според прогнозата на Knight Frank за 2024 г. на фона на нарастващите разходи по дълга в Европа все още има значителен резерв от капитали, който чака да бъде използван.
Въпреки икономическите трудности на Германия тя остава най-голямата дестинация за трансграничен капитал в континентална Европа. И макар че търсенето на офиси в страната е слабо, последните данни показват, че то се увеличава.
Дания ще предоставя добри възможности, тъй като нейната икономика има най-добрата перспектива за 2024 г. сред скандинавските страни. Лихвеният процент по заемите на централната ѝ банка също е по-нисък от този в еврозоната и възлиза на 3.75%.
Очаква се датският жилищен и логистичен сектор да останат силни. Строителните предприемачи са особено фокусирани върху жилищата за възрастни хора и студентските жилища две сфери, които са с недостатъчно предлагане в страната, посочва Euronews.
В цяла Европа стабилният растеж на секторите, свързани с туризма, означава, че хотелиерството вероятно също ще привлече инвеститорски интерес в страни като Испания, където инвестициите в индустрията "вече надхвърлиха целогодишните общи стойности от последните четири години, подкрепени от двуцифрения икономически растеж в туризма", казва пред Euronews Джудит Фишер, сътрудник в Knight Frank.
Глобалната компания за недвижими имоти в Обединеното кралство CBRE посочва в своята прогноза за пазара в Обединеното кралство, че 2024 г. "ще бъде благоприятна година за инвестиране в търговско имущество", като предполага, че дългосрочните лихвени проценти вероятно са достигнали своя връх и купувачите биха могли да намерят добри сделки.
При условие, че инфлацията се понижи и се избегне рецесия в еврозоната, компанията за инвестиции в недвижими имоти AEW очаква всички европейски пазари да нараснат през следващите пет години.
Според прогнозата на компанията за 2024 г. дългът, свързан с недвижимите имоти, се очаква да започне отново да набъбва от 2025 г. в еврозоната и от 2026 г. във Великобритания.
Разглеждайки конкретни държави, AEW посочва, че Германия е най-популярна сред инвеститорите.
Междувременно се прогнозира, че европейският жилищен пазар ще бъде най-силен в Нидерландия и Испания, докато търговските центрове в Германия и Обединеното кралство също ще са сред 10-те най-привлекателни пазара през следващите години.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини